25-lecie parafii w Gowinie

W czwartek 17 listopada parafia św. Izydora Oracza w Gowinie przeżywała swój srebrny jubileusz. W wypełnionym po brzegi kościele odbyła się Msza św. dziękczynna, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź.

– Modlimy się dzisiaj do patrona św. Izydora Oracza, by udzielił pomocy wszystkim, którzy pracują na ojczystej ziemi, by zachował ich od wszelkich niebezpieczeństw i aby udzielił im siły i mądrości do wykonywania tej codziennej pracy – mówi abp Głódź.

Na wstępie metropolita nawiązał do Ewangelii wg św. Łukasza. – Chrystus mówi nam, że „przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. To jest Jego proroctwo, które odnosi się do każdego z nas – do naszego życia. Bo kto nie rozpozna Bożych znaków, ten „runie” jak owa świątynia – mówił arcybiskup.

Hierarcha podkreślił, że aby nie dopuścić do tego, należy obrać drogę w Chrystusie. – On nas poprowadzi, poprzez Kościół, którego częścią jest parafia. Dlatego dzisiaj świętujemy 25-lecie waszej wspólnoty, choć młodej, to jednak duchowo silnej – mówił metropolita.

Metropolita przypomniał pierwszego proboszcza śp. ks. Edwarda Jana Rusińskiego. – 1 lipca 1991 r. młody wikariusz został skierowany przez kurię w Pelplinie do organizowania i budowy ośrodka duszpasterskiego w Gowinie. Ks. Edward energicznie, przy entuzjazmie mieszkańców, przystąpił do budowy tego kościoła. Zaowocowało to tym, że już 17 listopada bp Andrzej Śliwiński uroczyście wmurował kamień węgielny pod świątynię, a tydzień później – 24 listopada 1991 r. – bp Marian Przykucki dekretem powołał do istnienia parafię św. Izydora Oracza – przypomniał abp Głódź.

W czasie Mszy św. ks. Jarosław Hinc został uroczyście wprowadzony w urząd proboszcza. Metropolita podkreślił, że funkcja ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością. – Nigdy nie należy zapomnieć, że proboszcz nie głosi swojej nauki, ale naukę Bożą w łączności z papieżem. Ma za zadanie uświęcanie ludu Bożego poprzez sakramenty. Musi również zadbać o życie religijne w swojej parafii – podkreślił arcybiskup.

Uroczystości zakończyło poświęcenie pamiątkowej tablicy, przypominającej m.in. o 1050. rocznicy chrztu Polski, a także 25. rocznicy powołania parafii św. Izydora Oracza.

Opis i zdjęcia wydarzenia pochodzą ze strony Gościa Niedzielnego